Skip to content

7106 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block246
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,540
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
49%
Improvement Value:$287,500
51%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+7.3%
2024$9,239+23.7%
2023$7,468+2.1%
2022$7,314+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5319, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1941