Skip to content

1501 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 26, 2009

Property Information

Block248
Lot12.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,746
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,800
43%
Improvement Value:$363,000
57%
Total Assessment$631,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,038+7.3%
2024$10,286-4.5%
2023$10,775+2.1%
2022$10,553+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,746DeedBook 8648, Page 821Recorded2/4/2009

Property Sale

Sale
$54,996
DeedBook 7984, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1966