Skip to content

1512 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block249
Lot18.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,484
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,300
61%
Improvement Value:$172,800
39%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,776+7.3%
2024$7,246+61.6%
2023$4,483+2.1%
2022$4,391+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 7230, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1921