Skip to content

1214 12th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block24
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-A-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
58%
Improvement Value:$181,600
42%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,540+7.3%
2024$7,026+44.1%
2023$4,876+2.1%
2022$4,775+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,016DeedBook 9809, Page 196Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$30,905

From:

To:

Sq Ft1,016DeedBook 9383, Page 606NU CodeUndivided interest (8)Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5759, Page 292

Property Sale

Sale
$116,600
DeedBook 5414, Page 316

Property Sale

Sale
$116,600
DeedBook 5414, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1916