Skip to content

1206 12th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block24
Lot79.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description3S-A-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,874
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
40%
Improvement Value:$344,800
60%
Total Assessment$573,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+7.3%
2024$9,341+28.4%
2023$7,275+2.1%
2022$7,125+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 9689, Page 992NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,265DeedBook 9588, Page 575NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 7932, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1916