Skip to content

1110 12th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 7, 2013

Property Information

Block24
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-B-B
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,500
56%
Improvement Value:$430,000
44%
Total Assessment$967,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,902+7.3%
2024$15,751-1.1%
2023$15,926+2.1%
2022$15,597+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft5,580DeedBook 8895, Page 396NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910