Skip to content

1453 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2006

Property Information

Block252
Lot62.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,600
45%
Improvement Value:$317,000
55%
Total Assessment$574,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,038+7.3%
2024$9,354-2.5%
2023$9,593+2.1%
2022$9,395+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966