Skip to content

1501 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$759,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block252
Lot70.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,948
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,500
42%
Improvement Value:$383,500
58%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+7.3%
2024$10,745-7.8%
2023$11,653+2.1%
2022$11,412+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$759,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 9602, Page 387Recorded9/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966