Skip to content

1505 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block252
Lot71.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
41%
Improvement Value:$408,300
59%
Total Assessment$690,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,063+7.3%
2024$11,241+3.7%
2023$10,840+2.1%
2022$10,616+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 9468, Page 892Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966