Skip to content

1509 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$507,574
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block252
Lot73.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
41%
Improvement Value:$407,100
59%
Total Assessment$689,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,042+7.3%
2024$11,222-1.6%
2023$11,408+0.0%
2022$11,408
Property History

Property Sale

Sale
$507,574
DeedBook 9255, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1966