Skip to content

7314 Dane CtNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block253.01
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
34%
Improvement Value:$499,400
66%
Total Assessment$756,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,220+7.3%
2024$12,319-7.6%
2023$13,327+0.0%
2022$13,327
Property History

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 5882, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1999