Skip to content

7312 Dane CtNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$284,900
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block253.01
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,456
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
34%
Improvement Value:$494,800
66%
Total Assessment$752,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,139+7.3%
2024$12,244-6.2%
2023$13,052+0.0%
2022$13,052
Property History

Property Sale

Sale
$284,900
DeedBook 5781, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1999