Skip to content

7310 Dane CtNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$801,001
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block253.01
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
34%
Improvement Value:$502,900
66%
Total Assessment$760,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,281+7.3%
2024$12,376-7.1%
2023$13,327+0.0%
2022$13,327
Property History

Property Sale

Sale
$801,001

From:

To:

Sq Ft3,426DeedBook 9764, Page 360Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5505, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1999