Skip to content

1518 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1979

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block254
Lot100.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,376
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,600
38%
Improvement Value:$446,100
62%
Total Assessment$719,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,573+7.3%
2024$11,717-2.1%
2023$11,964+2.1%
2022$11,716+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 7438, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1979