Skip to content

1616 74th St(Unit C0201)North Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block254
Lot95.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
39%
Improvement Value:$129,500
61%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,697+7.3%
2024$3,445-13.4%
2023$3,980+2.1%
2022$3,898+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,500

From:

To:

Sq Ft636DeedBook 9729, Page 798Recorded2/26/2023

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 8040, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1985