Skip to content

1511 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block255
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
54%
Improvement Value:$233,300
46%
Total Assessment$507,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+7.3%
2024$8,259+19.9%
2023$6,889+2.1%
2022$6,747+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9027, Page 701Recorded3/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1931