Skip to content

1501 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block255
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,058
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
46%
Improvement Value:$323,000
54%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+7.3%
2024$9,719+26.7%
2023$7,673+2.1%
2022$7,515+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 6053, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1931