Skip to content

1604 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2008

Property Information

Block255
Lot46.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage992
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
60%
Improvement Value:$190,700
40%
Total Assessment$476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,328+10.9%
2024$7,511-2.2%
2023$7,679+2.1%
2022$7,520+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5293, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1957