Skip to content

1510 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1957

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block255
Lot50.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,460
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,000
47%
Improvement Value:$328,100
53%
Total Assessment$614,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+7.3%
2024$9,998+5.4%
2023$9,482+2.1%
2022$9,286+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 9226, Page 547Recorded8/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957