Skip to content

1405 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block256
Lot37.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,998
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
49%
Improvement Value:$283,200
51%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+7.3%
2024$9,110+7.3%
2023$8,487+2.1%
2022$8,311+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 9618, Page 680Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 9094, Page 604Recorded1/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1931