Skip to content

7220 CottageNorth Bergen, NJ 07047

Built 1954

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block259
Lot32.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,048
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
62%
Improvement Value:$172,200
38%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+7.3%
2024$7,303+6.1%
2023$6,883+2.1%
2022$6,741+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 9519, Page 738Recorded11/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954