Skip to content

1205 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block25
Lot24.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,550
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,400
61%
Improvement Value:$154,900
39%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+7.3%
2024$6,452+21.0%
2023$5,332+2.1%
2022$5,222+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9800, Page 15Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9692, Page 502Recorded8/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920