Skip to content

1212 13th StNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Apr 23, 1997

Property Information

Block25
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage874
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,145+7.3%
2024$2,930+4.3%
2023$2,809+2.1%
2022$2,751+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5149, Page 275