Skip to content

1318 13th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2012

Property Information

Block25
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,693
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
38%
Improvement Value:$387,100
62%
Total Assessment$627,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,955+7.3%
2024$10,209-2.2%
2023$10,436+2.1%
2022$10,220+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966