Skip to content

1308 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block263
Lot163.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,093
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
70%
Improvement Value:$128,400
30%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+7.3%
2024$6,966+16.6%
2023$5,976+2.1%
2022$5,852+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916