Skip to content

7425 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block263
Lot42.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,700
69%
Improvement Value:$125,900
31%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+7.3%
2024$6,717+5.8%
2023$6,351+2.1%
2022$6,219+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 7301, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1916