Skip to content

7332 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block264
Lot17.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,804
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
22%
Improvement Value:$312,500
78%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+16.1%
2024$6,017-57.1%
2023$14,035+2.1%
2022$13,745+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,804DeedBook 9768, Page 142NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6097, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1925