Skip to content

7201 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block264
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description3S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,611
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,100
39%
Improvement Value:$488,800
61%
Total Assessment$798,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,957+7.3%
2024$13,006-17.7%
2023$15,803+2.1%
2022$15,476+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 9571, Page 330Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 7562, Page 271NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005