Skip to content

7203 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block264
Lot2.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,745
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
43%
Improvement Value:$432,300
57%
Total Assessment$757,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+7.3%
2024$12,329-25.2%
2023$16,476+2.1%
2022$16,136+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,745DeedBook 7563, Page 22NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005