Skip to content

7202 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$707,200
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block264
Lot2.06
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
43%
Improvement Value:$400,400
57%
Total Assessment$705,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,323+7.3%
2024$11,484-32.0%
2023$16,886+2.1%
2022$16,537+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$707,200

From:

To:

Sq Ft3,100DeedBook 8069, Page 24NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/12/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005