Skip to content

7207 Adams StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$394,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block264
Lot2.09
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-FR-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,105
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
41%
Improvement Value:$454,800
59%
Total Assessment$765,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+7.3%
2024$12,467-9.4%
2023$13,755+2.1%
2022$13,470+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$394,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 9115, Page 251Recorded4/26/2016

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 7755, Page 126Recorded12/14/2005

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 7358, Page 227NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1990