Skip to content

7203 Adams StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2005

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block264
Lot2.11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,105
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
40%
Improvement Value:$457,900
60%
Total Assessment$768,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,433+7.3%
2024$12,518-24.9%
2023$16,663+2.1%
2022$16,319+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 7354, Page 218NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/30/2004