Skip to content

817 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jun 25, 1991

Property Information

Block265
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-B-W
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,349
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,200
59%
Improvement Value:$200,300
41%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+7.3%
2024$8,002+5.4%
2023$7,591+2.1%
2022$7,434+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4410, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1961