Skip to content

7204 Adams StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block265
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,846
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
59%
Improvement Value:$204,000
41%
Total Assessment$499,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+7.3%
2024$8,124+13.8%
2023$7,141+2.1%
2022$6,993+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931