Skip to content

7201 Jackson StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block265
Lot12.021
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
38%
Improvement Value:$475,000
62%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+7.3%
2024$12,536-8.5%
2023$13,696+2.1%
2022$13,413+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 9441, Page 374Recorded10/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1986