Skip to content

805 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jan 26, 1994

Property Information

Block265
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,948
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
41%
Improvement Value:$439,400
59%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,005+7.3%
2024$12,119+21.8%
2023$9,950+2.1%
2022$9,744+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4690, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1931