Skip to content

1002 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Nov 29, 2025

Property Information

Block266
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,750
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,200
42%
Improvement Value:$443,400
58%
Total Assessment$764,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,358+7.3%
2024$12,448+28.0%
2023$9,728+2.1%
2022$9,527+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,120,000
Sq Ft2,750DeedBook 9951, Page 107Recorded12/19/2025

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 9186, Page 568Recorded3/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926