Skip to content

7421 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Nov 28, 2014

Property Information

Block268
Lot242.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,287
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
65%
Improvement Value:$167,800
35%
Total Assessment$480,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+7.3%
2024$7,821-19.6%
2023$9,722+2.1%
2022$9,521+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 9013, Page 984NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1931