Skip to content

909 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block268
Lot256.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
59%
Improvement Value:$209,400
41%
Total Assessment$512,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+7.3%
2024$8,342+24.4%
2023$6,708+2.1%
2022$6,569+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 8810, Page 62Recorded9/9/2011

Property Built

Built

Year Built: 1931