Skip to content

7418 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Date
Jan 29, 1992

Property Information

Block268
Lot269.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,354
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,700
76%
Improvement Value:$99,300
24%
Total Assessment$408,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+7.3%
2024$6,642-12.6%
2023$7,603+2.1%
2022$7,446+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4466, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1926