Skip to content

7417 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Oct 28, 1982

Property Information

Block269
Lot194.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-W
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
59%
Improvement Value:$168,600
41%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+7.6%
2024$6,386+39.3%
2023$4,585+2.2%
2022$4,485+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3361, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1921