Skip to content

7501 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block269
Lot200.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,180
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,800
56%
Improvement Value:$238,800
44%
Total Assessment$541,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+7.5%
2024$8,567+19.3%
2023$7,183+2.2%
2022$7,030+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921