Skip to content

7521 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1969

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block269
Lot207.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,156
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,400
44%
Improvement Value:$337,900
56%
Total Assessment$603,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+7.3%
2024$9,822-24.6%
2023$13,023+2.1%
2022$12,754+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000
DeedBook 7332, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1969