Skip to content

1216 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block26
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,776
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,500
54%
Improvement Value:$174,100
46%
Total Assessment$378,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614+7.3%
2024$6,164+9.7%
2023$5,619+2.1%
2022$5,503+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 7331, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1916