Skip to content

1214 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block26
Lot20.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,872
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
58%
Improvement Value:$158,100
42%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+7.3%
2024$6,077+12.9%
2023$5,385+2.1%
2022$5,273+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9246, Page 97Recorded10/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1916