Skip to content

7311 Bergenline Ave/RearNorth Bergen, NJ 07047

Built 1960

Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block270
Lot54.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,196
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
29%
Improvement Value:$217,400
71%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+7.3%
2024$5,008+77.9%
2023$2,815+2.1%
2022$2,757+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5628, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1960