Skip to content

7015 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Apr 9, 2019

Property Information

Block271.02
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage5,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,500
28%
Improvement Value:$1,073,900
72%
Total Assessment$1,497,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,160+7.3%
2024$24,378+3.5%
2023$23,558+2.1%
2022$23,071+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,200,000
DeedBook 9403, Page 703

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 9059, Page 737Recorded8/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5373, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1950