Skip to content

7021 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 5, 1997

Property Information

Block271.02
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,940
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,100
35%
Improvement Value:$600,600
65%
Total Assessment$927,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,207+7.3%
2024$15,103-18.3%
2023$18,484+2.1%
2022$18,102+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5153, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1950