Skip to content

521 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block271
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-A
Dwellings6
ZoningR1
Sq Footage6,013
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,100
47%
Improvement Value:$377,900
53%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,509+7.3%
2024$11,656-31.1%
2023$16,909+2.1%
2022$16,560+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 7889, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1920