Skip to content

607 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block271
Lot18.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,006
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
47%
Improvement Value:$384,700
53%
Total Assessment$729,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+7.3%
2024$11,880+36.3%
2023$8,715+2.1%
2022$8,535+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941